NOWOŚCI !


KAZIUKI i Filmowe Podlasie

5-6 marca 2022r.

 

W programie:

* Ranczo u Emilki - Rolnicy z Podlasia

* Ognisko u Genka i Andrzeja - Rolnicy z Podlasia

* Park Wodny Tropicana - Hotel Gołebiewski

* Night Club - Hotel Gołębiewski

* Białystok - Dni Kultury Kresowej

* Białystok - KAZIUKI

 

Cena zawiera: przejazd autokarem turystycznym, nocleg i śniadanie w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku (pokoje dwuosobowe), opieka pilota, przewodnik, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu

 

Koszt wycieczki – 475 zł / os*

 

 

Tajemnicze BORNE SULINOWO

 

26 marca (sobota) 2022r.

 

wycieczka jednodniowa

Chcemy Wam przedstawić Borne Sulinowo z przewodnikiem które jest jednym z ciekawszych miejsc w Polsce. To bogate w historię miejsce jesteśmy w stanie wam przybliżyć lepiej niż wam się wydaje. Znamy ciekawe miejsca, które możecie zwiedzać pod przewodnictwem osoby ściśle związanych z tym miastem. Nasz przewodnik to mieszkaniec sąsiedniej miejscowości, który w okresie stacjonowania wojsk radzieckich penetrował owe tereny. Teraz jest do waszej dyspozycji. W szczegółach opowiada co i gdzie znajdowało się na tych tajnych terenach.

Zazwyczaj naszą wycieczkę zaczyna od pokazania miejsc szczególnych w Bornem Sulinowie takich jak:

– osiedle bloków mieszkalnych typu: Leningrad

– budynek aresztu wojskowego

– bunkry

– Dom Oficera

– Willa gen. Dubynina

– pozostałości willi gen. Heinza Guderiana

– dawny szpital wojskowy

– silosy zbożowe przy ulicy towarowej

– dawny plac apelowy wykorzystywany niegdyś na zbiórki, apele i ćwiczenia musztry wojskowej.

 

Udając się z nami poza Borne Sulinowo z pewnością warto odwiedzić i spenetrować z latarkami w dłoniach podziemne korytarze bunkru umiejscowionego na górze Śmiadowskiej.

Góra Śmiadowska , czyli jeden z wielu bunkrów Wału Pomorskiego który powstawał w latach 1935/36 i składa się z sześciu obiektów połączonymi korytarzami. Łączna długość podziemnych korytarzy które będziemy z wami zwiedzać to ponad 250 metrów. Tunele co jakiś czas się rozwidlają, by poprowadzić nas w stronę dział strzelniczych lub pomieszczeń z amunicją. Niestety, wejścia te jeszcze nie są jeszcze możliwe do obejrzenia. Ostatni odcinek tunelu jest dość niski, a nad głową znajduje się stalowa płyta, która solidnie wzmacnia strop bunkra. Aby wydostać się z bunkru należy wspiąć się schodami na powierzchnię.

Wracając zatrzymamy się na cmentarzu radzieckim z „pepeszą” na którym znajduje się 348 mogił. Spoczywają tam byli pracownicy cywilni radzieckiej jednostki, ich współmałżonkowie i dzieci.

Następnie udamy się poligonową drogą, wzdłuż największych wrzosowisk w Europie i odwiedzimy słynne „Miasto Widmo” – Kłomino , które z roku na rok przeobraża się w zgliszcza. Te sąsiadujące z Bornem Sulinowem miasteczko było zamieszkane przez niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano tam obóz jeniecki. Gdy w roku 1945 hitlerowcy się ewakuowali, tereny te zostały przejęte przez wojsko radzieckie. Rosjanie wybudowali tam bloki, szpital, garaże, sklepy i kino.

Na zakończenie ognisko i oczywiście wojskowa grochówa.

 

Wszystko w cenie!

Koszt wyjazdu - 215zł/os

 

 

Muzeum

Gross-Rosen

Rogoźnica

 

26 czerwca 2022r.

wycieczka jednodniowa

 

„…w naszej zbiorowej pamięci musi zostać zachowana świadomość rozmiarów Holokaustu, zaplanowanego i przeprowadzonego przez nazistów (…)
Głębia grozy, ale też szczyty ludzkiego heroizmu mogą stać się miarą tego, do czego zdolny jest człowiek zarówno w czynieniu dobra, jak i zła…”

 

W programie:

* Muzeum Gross-Rosen - zwiedzanie z przewodnikiem

- KL Gross-Rosen 1941 – 1945
- Zaginione człowieczeństwo
- Barak nr 7
- Filie KL Gross-Rosen
- projekcja filmowa

* Legnica

- Zamek Piastów Śląskich

- Rynek

 

Świadczenia:
przejazd (autokar turystyczny), bilety wstępu, ubezpieczenie NNW, opieka pilota, przewodnik

 

Koszt wyjazdu - 170zł/os